top of page

Polsko-wschodniosłowiańskie kontakty językowe, literackie, kulturowe

Tematyka olsztyńskich spotkań niezmiennie dotyczy stosunków polsko-wschodniosłowiańskich. Czasami precyzujemy ją, uzupełniając o podtytuł, czasami doprecyzowanie zostawiamy naszym Gościom, wiedząc, że zaskoczą nas czymś, zaprezentują ciekawą, oryginalną problematykę. Wiemy przecież, że stosunki rosyjsko-wschodniosłowiańskie mają dawną i złożoną historię, która w zależności od okresu historycznego jest badana z rożnym natężeniem emocji. Często był to, jak powiedział Nikołaj Bierdiajew – „stary spór w słowiańskiej rodzinie…”. Na naszej konferencji od lat staramy się udowodnić, że niezależnie od tematu wcale nie musi to być spór.

 

Tematyka wystąpień prezentowanych na Konferencji jest niezwykle różnorodna: wśród badaczy przybywających do Olsztyna są językoznawcy i literaturoznawcy, historycy i politolodzy, medioznawcy i przekładoznawcy, badacze czasów dawnych i współczesności. W centrum naszych zainteresowań znajdują się wszystkie właściwie punkty przecięcia realiów historycznych, politycznych, kulturowych, badamy niełatwe często problemy, ale jednocześnie udowadniamy, że niezależnie od kontrowersji współpraca akademicka jest możliwa i niezwykle potrzebna. Staramy się być translatorami pamięci narodowej, twórcami wiedzy, która następnie powielana jest w podręcznikach, środkach masowego przekazu, odtwarzana w kulturze masowej i elitarnej, mnożona w formacie sieciowym portali społecznościowych i tematycznych forach w Internecie. 

 

Województwo Warmińsko-Mazurskie jest w wyjątkowej sytuacji – z jednej strony graniczy z Rosją (obwodem kaliningradzkim), a z drugiej jest zamieszkałe przez liczne mniejszości narodowe: Białorusinów, Ukraińców, Rosjan, którzy tworzą wyjątkowo barwną ale też aktywną i inspirującą intelektualnie mieszankę. Tak więc Instytut Słowiańszczyzny Wschodniej jest miejscem, jak żadne inne przygotowanym i predestynowanym do prowadzenia dyskusji na temat stosunków polsko-wschodniosłowiańskich w najróżniejszych aspektach. Jak zwykle, również w tym roku będziemy mieli możliwość wysłuchania niezwykle ciekawych wystąpień, wpisujących się w intensywnie rozszerzające się pole problemowe współczesnych nauk humanistycznych. Prezentowane będą niemal wszystkie nowoczesne kierunki badawcze. Dyskusje nasze będą dotyczyły lingwokulturologii, eko- i etnolingwistyki, kognitywistyki, emigrantologii, translatorykii i wielu innych perspektyw badawczych, ale przebiegały będą w szczególnej, prawie rodzinnej atmosferze, wzmacnianej faktem coraz lepszego wzajemnego poznania się.

bottom of page