top of page

Pisarki rosyjskiej zagranicy

 

 

 

 

Cykl spotkań filologicznych w ramach głównego tematu, "Luminarze rosyjskiej emigracji" rozpoczęliśmy w roku 2014 od omówienia sylwetki i twórczości pierwszego rosyjskiego laureata nagrody Nobla Iwana Bunina. Spotkanie drugie chcemy poświęcić kobietom – pisarkom, poetkom, krytyczkom, pamiętnikarkom rosyjskiej zagranicy. Niektóre nazwiska są znane i znajdują się we wszystkich antologiach literatury rosyjskiej – Marina Cwietajewa, Zinaida Gippius, Nadieżda Teffi inne, być może są mniej znane, ale ich gwiazdy świecą na firmamencie rosyjskiej zagranicy nie mniej jasno – matka Maria (Skobcowa), Nina Berberowa, Irina Odojewcewa, Larysa Andersen…

Sam spis kobiet-twórczyń zagranicznej Rosji może zająć kilka stron. W Paryżu czy w Tallinie, po obu stronach Atlantyku i na brzegach Oceanu Spokojnego rosyjskie kobiety chwytały za pióro i bez ich wyrafinowanych, złamanych, czasami tragikomicznych, najczęściej jednak mocno dramatycznych, owianych smutkiem i delikatnością artystycznych światów, rosyjskiej literatury XX wieku nie sposób sobie wyobrazić.
Do udziału w konferencji zapraszamy filologów i tłumaczy, historyków i kulturologów, wszystkich tych, którzy w swoich zawodowych zajęciach inspirują się losami i twórczością pisarek rosyjskiej zagranicy.

 

 

Tematyka konferencji będzie obejmować następujące zagadnienia:


∙ Kobiety w literaturze emigracji – losy w kontekście czasu i przestrzeni;
∙ Emigracyjny byt – kobiece doświadczenie literackie;
∙ Poetyka literatury emigracji: aspekt genderowy;
∙ Badania tekstologiczne, komentarze, nowe publikacje, związane z kobietami w literaturze rosyjskiej emigracji;
∙ Rosyjskie emigrantki we wspomnieniach współczesnych i w korespondencji;
∙ Koncept «emigrantka» z punktu widzenia antropologii i kulturologii;
∙ Poezja i proza rosyjskiej emigracji z punktu widzenia translatoryki;
∙ Wkład polskich badań, poświęconych rosyjskiej emigracji w światową slawistykę.

bottom of page